Ślub kościelny w plenerze

Slub kościelny w plenerze i ołtarz

Ślub kościelny w plenerze

Ślub kościelny w plenerze w polskich realiach to nie lada wyzwanie. Wiele Młodych Par marzy o tym, aby ich ślub odbył się w plenerze. Organizacja ślubu wyznaniowego w obrządku rzymskokatolickim w plenerze to bardzo, bardzo trudne w realizacji wyzwanie, ale możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach.

Gdy jedna z moich Par pojawiła się na spotkaniu ze mną, to do dzisiaj pamiętam pierwsze słowa po przywitaniu: „chcę mieć ślub kościelny w plenerze i ma to być mój wymarzony  od dziecka american dream”.

Od początku przygotowań wiedzieliśmy, że nie będzie to łatwe wyzwanie. Tym bardziej, że nie interesowały nas rozwiązania zastępcze (tak, tak, są takie artystyczne środki zastępcze jak wynajęcie księdza aktora), ale prawdziwa ceremonia wyznaniowa i ślub kościelny w plenerze na polanie.

Marzeniem Pary był american dream, a moim zadaniem było spełnić to marzenie. Wiem, że jeżeli czegoś bardzo pragnie się i gdy mocno zaangażujemy się w działania, to wszystko jest możliwe:)

Wybór miejsca na wesele był podporządkowany okolicy, w której można zorganizować ślub kościelny w plenerze. Rozważaliśmy różne opcje i warianty, szukaliśmy, obdzwanialiśmy kościoły i miejsca. Mieliśmy to szczęście, że trafiliśmy cudownego Księdza z romantyczną duszą, który bardzo wspierał nas w realizacji planu i w spełnieniu marzenia Pary.

dekoracja ślubu kościelnego w plenerze

Pozwólcie, że pominę cały żmudny i długotrwały proces organizacyjny oraz sposoby, które wykorzystywaliśmy. Organizacji ślubu kościelnego w plenerze jest bardzo pracochłonna. Najważniejsze, że zorganizowaliśmy przepiękną kościelną ceremonię wyznaniową. To był ślub kościelny w plenerze, w przecudnej otoczce jak z amerykańskiego snu. Zdjęcia z realizacji ceremonii ślubnych możecie obejrzeć poniżej.

Jak zorganizować ślub kościelny w plenerze?

To pytanie, które pada zawsze, gdy dzwonicie do mnie, po przeczytaniu tego artykułu.

Możliwość organizacji ślubu wyznaniowego w plenerze, uzależniona jest w głównej mierze od wyznania Pary. Największe ograniczenia mają w Polsce osoby wyznania rzymskokatolickiego, gdyż kościół sporadycznie wyraża zgodę na organizację ślubów kościelnych w plenerze. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego „Małżeństwo między katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być  zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.” (Kan.1118)  oraz „Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.”

W praktyce pozwolenie na udzielenie sakramentu małżeństwa w miejscu innym niż kościół  udziela wyłącznie biskup diecezjalny. W chwili obecnej większość Par spotyka się z odmową biskupów diecezjalnych na udzielenie sakramentu małżeństwa w plenerze.

Gdzie zorganizować ślub kościelny w plenerze

Najlepszym rozwiązaniem jest organizacja ślubu w kaplicy. Kaplica podobnie jak kościół jest budowlą sakralną. W twojej okolicy na pewno znajdziesz uroczą i kameralną kaplicę, ukrytą w lesie, w której odbywają się niedzielne Msze. O zgodę na ślub w kaplicy występujesz do proboszcza, masz więc spore szanse na uzyskanie takiej zgody. Ze swojej strony mogę dodać, że życzliwy duchowny, który angażuje się w emocje, marzenia i oczekiwania Młodych Par to podstawa. Ponadto zgoda proboszcza, a nie biskupa znacznie skraca proces organizacji ślubu w plenerze.

Drugą opcją są kaplice, znajdujące się na terenie zabytkowych miejsc. Dlatego, gdy planujesz ślub kościelny w plenerze, ZACZNIJ OD wyszukania miejsca na ślub, a dopiero później poszukaj sali weselnej. Gdy odwrócisz kolejność i zarezerwujesz najpierw salę na wesele, może być ciężko ze znalezieniem miejsca na ślub kościelny plenerowy, albo to miejsce będzie sporo oddalone od sali. W Polsce jest zaledwie kilkanaście takich zabytkowych miejsc. Miejsca te są one oblegane przez Pary Młode, dlatego zaplanuj i zacznij wcześniej organizację ślubu i wesela.

Trzecia opcja to mały kościół z przykościelną polaną, na której odbywają się Msze w sezonie letnim.

kaplica na ślub kościelny w plenerze

Zaplanuj mądrze swój ślub

Jeśli marzysz o ślubie kościelnym w plenerze, to masz kilka możliwości. Najważniejsze w procesie Twojego planowania będzie więc najpierw wyszukanie miejsca ślubu, a dopiero w kolejnym kroku wyszukanie sali weselnej. Gdy już znajdziesz takie miejsce, udaj się na rozmowę z proboszczem i ustal wszystkie warunki konieczne, które musicie spełnić.

Jeśli organizacja ślubu kościelnego przeraża Cię, zawsze możesz zgłosić się do wedding plannera z Agencji Ślubnej SENSAR i zlecić nam kompleksową organizację ślubu i wesela.

Zapraszam Cię, do obejrzenia zdjęć z moich realizacji ślubnych na bloga ślubnego.

Fot. Monika i Emil Pospieszni oraz Marek Koprowski